Okręgowa Konferencja Sprawozdawczo – Wyborcza

10 września 2014

Okręgowa Konferencja Sprawozdawczo – Wyborcza

Okręg Śląski Związku Nauczycielstwa Polskiego

Szczyrk, 6 – 7 września 2014r.

W dniach 6 – 7 września 2014r. odbyła się Okręgowa Konferencja Sprawozdawczo – Wyborcza Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. W konferencji brało udział 168 delegatów z 67 oddziałów. Na konferencji, nasz Oddział zabrzański reprezentowali: kol. Jolanta Jaskółka, kol. Joanna Nikołajew, kol. Halina Stuczyńska, kol. Anna Janik, kol. Marek Skinder.

Zebrani wysłuchali uważnie sprawozdań z działalności Zarządu Okręgu Śląskiego oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej w kadencji 2010 – 2014 udzielając absolutorium ustępującemu Zarządowi.

Po zapoznaniu się z sylwetkami kandydatów na stanowisko Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP: kol. Marka Fabrycznego (Mikołów), kol. Dariusza Kuty (Sosnowiec), kol. Jadwigi Aleksandry Rezler (Przyrów) oraz kol. Jerzego Szmajdy (Katowice), delegaci dokonali wyboru nowego prezesa w drodze tajnego głosowania, którym po raz drugi z rzędu została kol. Jadwiga Aleksandra Rezler. Koleżanka otrzymała 104 głosy.

Gościem specjalnym konferencji był Prezes Zarządu Głównego ZNP Sławomir Broniarz, który pogratulował nowo wybranej Prezes, a w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na wiele istotnych zadań, jakie stawia sobie ZNP. Prezes Broniarz podkreślił konieczność obrony oświaty publicznej, w której szkoła ma być dostępna dla wszystkich dzieci bez względu na ich sytuację rodzinną, społeczną i materialną. Zaapelował także do prezesów ognisk o objęcie szczególną troską pracowników administracji i obsługi oraz o czujność w zakresie ochrony ich miejsc pracy.

W dalszej części konferencji dokonano również wyboru członków Zarządu Głównego ZNP, Okręgowej Komisji Rewizyjnej, a także członków Zarządu Okręgu Śląskiego i delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów ZNP. Oddział ZNP w Zabrzu również zapisał się na kartach historii związku:

* kol. Joanna Nikołajew zasili szeregi Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP,

* kol. Jolanta Jaskółka będzie reprezentowała Okręg Śląski na Krajowym Zjeździe Delegatów ZNP w Warszawie.

W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników poszczególnych głosowań, delegaci wsłuchiwali się w wypowiedzi zebranych, dotyczących założeń programowych Okręgu Śląskiego ZNP na kadencję 2014 – 2018. Głos w dyskusji zabrała dyrektor DW „Nauczyciel” w Ustroniu Jaszowcukol. Sylwia Wojciechowska – Witkowska, która podziękowała zebranym za wszelkie wsparcie i działania na rzecz renowacji ośrodka. Opowiedziała również o planach modernizacyjnych i planowanym przekształceniu domu wypoczynkowego w ośrodek wypoczynkowo – rehabilitacyjny dla nauczycieli i pracowników oświaty.

Kol. Henryka Stachańczyk (Jaworzno) omówiła program działań Okręgu Śląskiego w nowej kadencji zwracając uwagę na:

• wzmocnienie działań na rzecz wzrostu wynagrodzeń nauczycieli,

• monitorowanie ruchu kadrowego w placówkach oświatowych na poziomie oddziałów,

• potrzebę kontynuowania idei „Listopad miesiącem walki o status pracownika samorządowego”,

• konieczność budowania więzi międzypokoleniowej między młodymi a emerytowanymi nauczycielami.

Kol. Stachańczyk podjęła również refleksję nad poważnym problemem współczesnej oświaty polskiej: „Jak poradzić sobie z nadwyżką nauczycieli?”.

W imieniu młodych nauczycieli głos zabrała kol. Magdalena Ceglarek (Janów), która zwróciła uwagę na często powtarzające się zjawisko utraty pracy przez młodych nauczycieli, co zmniejsza szansę na ich stałe zatrudnienie. Zaapelowała o otoczenie młodych nauczycieli troską oraz udzielanie im wsparcia poprzez dzielenie się doświadczeniem zawodowym przez kolegów z dłuższym stażem pracy.

Delegaci mieli również okazję udziału w dyskusji. Głos w sprawach poruszonych przez przedmówczynie zabrała kol. Anna Janik, która omówiła działalność Oddziałowego Klubu Młodego Nauczyciela ukazując tym samym sposoby wsparcia nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie poprzez:

• współpracę Klubu Młodego Nauczyciela z metodykami miasta Zabrze oraz ekspertami ds. awansu zawodowego nauczycieli,

• organizację szkoleń i warsztatów w siedzibie Oddziału ZNP w Zabrzu,

• organizację trzydniowych wyjazdowych warsztatów dla członków KMN do DW „Nauczyciel” w Ustroniu Jaszowcu,

• redagowanie folderu z publikacjami nauczycieli jako formy dzielenia się wiedzą.

Po wielogodzinnych, owocnych obradach, delegaci wyruszyli w drogę powrotną do swoich domów. Pozostaje życzyć delegatom powodzenia i przypływu twórczej inspiracji podczas Zjazdu Krajowego ZNP w Warszawie, gdzie obok wyboru Prezesa ZG ZNP zostanie podjęty temat zmian w zapisach Statutu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

kol. Anna Janik