Oddział ZNP solidaryzuje się z Ukrainą

2 marca 2022

heart-g981327f67_1280

Solidaryzując się z walczącą Ukrainą, Oddział ZNP w Zabrzu włączył się w szeroko pojętą akcję „Pomoc dla Ukrainy”. W większości placówek oświatowych trwają zbiórki najbardziej potrzebnych rzeczy oraz funduszy. Powstają Szkolne Kluby Wolontariusza. Zapewniana jest pomoc dla rodzin naszych wychowanków – obywateli Ukrainy już mieszkających w Zabrzu, także poprzez organizowanie powrotów z objętego wojną kraju – do Polski. W porozumieniu z UM w Przemyślu, zorganizowano zbiórkę i transport darów dla uchodźców, przeprowadzono zbiórkę i transport wyposażenia dla ukraińskich żołnierzy walczących w 93 Batalionie Dywizji Piechoty.

W niektórych placówkach zbierane są także fundusze z przeznaczeniem na ratowanie ukraińskich zwierząt.

Docierający do Zabrza uchodźcy mogą liczyć na konkretne wsparcie: organizowane są dla nich miejsca zakwaterowania, wyżywienie, obejmowani są pomocą socjalną

i psychologiczną. W mieście funkcjonuje już punkt konsultacyjno-informacyjny dla Ukraińców. Cały czas świetnie koordynuje działania pomocowe zabrzańskie Centrum Organizacji Pozarządowych, wszyscy pomagający korzystają z jego pomocy.

Organizujące pomoc środowisko oświatowe w Zabrzu współpracuje także z wieloma organizacjami m.in. z Centrum Kresowym w Bytomiu, ze Stowarzyszeniem Dzieci i Młodzieży „Wielka Flota Zjednoczonych Sił”, Stowarzyszeniem „Otoczka”, Oddziałem PCK w Zabrzu, Stowarzyszeniem Homo Faber w Lublinie, a także parafiami działającymi na terenie miasta. Zdajemy sobie sprawę, że zmieniająca się sytuacja będzie wymagać od nas ustawicznego zaangażowania, dlatego – jako Oddział ZNP przystępujemy do planowania długofalowych działań w tym zakresie.

Zarząd Oddziału ZNP w Zabrzu