6 – 7 Dzień strajku

TRZYMAJMY SIĘ I NIE POZWÓLMY ZNISZCZYĆ SWOJEJ GODNOŚCI

Kilka słów skierowanych do WAS przez Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP

A ja życzę WAM wszystkim pozytywnego dnia

Jola Jaskółka

Koleżanki i Koledzy

Za nami 5, a dla niektórych 6, a nawet 7 dzień. W sobotę i w niedzielę niektóre placówki również strajkowały.
Następne dni nie będą łatwiejsze. Ale nie poddawajmy się. Bądźmy odważni i wytrwali. Walczmy dalej!

Zobaczcie jak wielu nas jest – członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego, innych organizacji związkowych i bardzo wielu niezrzeszonych.

Dziękuję Wam, Koleżanki i Koledzy za trwanie we wspólnej sprawie.

W tych dniach w wielu miastach odbywają się pikiety, spacery, łańcuchy światła… wspierające strajkujących nauczycieli i pracowników oświaty. Tworzą je uczniowie, rodzice i wielu ludzi dobrej woli, którzy wiedzą, że walczymy nie tylko o wzrost wynagrodzeń, ale jest to wspólna walka o godność nauczyciela, walka o przyszłość polskiej szkoły. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i wyrozumiałość.

Utworzony został także Społeczny Fundusz Strajkowy. Jest już na nim ok 3 mln zł.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

W piątek Prezydium Zarządu Głównego ZNP jednogłośnie przyjęło uchwałę o przedłużeniu akcji strajkowej.

Nie wchodzimy w strajk rotacyjny, nie zawieszamy, nie wygaszamy tego strajku.
Jesteśmy razem ze wszystkimi nauczycielami i pracownikami oświaty.

Kontynuujemy strajk prowadzony w ramach sporu zbiorowego, zainicjowanego 10 stycznia br.

Wystąpiliśmy do premiera z wnioskiem o natychmiastowe podjęcie rozmów z ZNP z udziałem zewnętrznego mediatora.

Przed nami kolejne trudne dni. Ale nie możemy odpuścić, nie wolno nam ulec presji psychicznej wywieranej na nas przez rządzących, przez administrację samorządową, przez władze oświatowe.
Nasz sukces zależy tyko od tego, na ile będziemy zwarci i na ile uwierzymy, że tylko w nas jest siła.

Rząd udaje, że wszystko ma pod kontrolą, ale na pewno nie spodziewał się, że jest w naszym środowisku taka siła i odwaga.

Dlatego próbują nas wziąć na zmęczenie.

Ale nauczyciele mają świadomość, że to przećwiczona strategia na lekarzach czy osobach z niepełnosprawnością.

Koleżanki i Koledzy.

Wytrwajcie.

Pomyślcie, czy warto ulec i zaprzepaścić to, co osiągnęliśmy w ciągu poprzedniego tygodnia.

Każdy samodzielnie podejmuje decyzję: strajkuję, czy nie.

Ale tylko wtedy, gdy strajkujemy konsekwentnie razem i to w bardzo wielu placówkach osiągniemy cel.

Koleżanki i Koledzy

1. Premier Szydło jak mantrę powtarza, że na stole leży świetna propozycja – ta, którą podpisali przedstawiciele „Solidarności”. Nie możemy jej podpisać, bo jest to propozycja:

– wzrostu średniego wynagrodzenia, a nie wynagrodzenia zasadniczego (wiemy, co jest wliczane do średniej)

– dochodzenia do kwot w niejasnym czasie – 2023 r., może rok wcześniej, a nie tu i teraz

– łącznie ze wzrostem pensum – realne zagrożenie zwolnieniami bardzo wielu nauczycieli

2. Premier Szydło i inni politycy PIS mówią, że ZNP ma zaporowe żądania i nic nie ustępuje, a tymczasem:

• rozpoczęliśmy spór zbiorowy z żądaniem wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł rząd mówi: nie mam, nie dam więcej tylko to co już było: nauczyciele dostali już od stycznia 5% i przyspieszona zostanie 5% podwyżka od września (ze stycznia 2020r.)
  • po blokadzie – nie mamy, nie damy, ZNP i RZZ zmieniają propozycję, przechodzą na system procentowy: 30% z wyrównaniem od 1 stycznia br.
  • rząd nie odnosi się do naszych propozycji, dając rozwiązania, bez dodatkowych pieniędzy z budżetu, w tym: powrót do poprzedniego systemu awansu (bez kosztów) poprzedniego systemu oceny nauczyciela (bez kosztów – jedynie strata czasu i energii wielu tys. osób tworzących regulaminy) minimalna kwota za wychowawstwo – 300 zł (to leży po stronie samorządów) dodatkowa kwota do podwyżki wrześniowej + 4,6% (sfinansowana ze zmian w awansie – rezygnacja z dodatku za wyróżniającą ocenę pracy)
  • my ustępujemy i proponujemy rozłożenie na raty: 15% od stycznia i 15% od września strona rządowa proponuje zwolnienia z uzyskania kosztów… (dotyczy umów cywilno – prawnych i zmniejsza dochody samorządów)
  • my proponujemy rozłożenie na 3 raty: 10% od stycznia, 10% od września i 10% od grudnia 2019. Strona rządowa mówi – podpiszcie to, co proponujemy i podpisuje z „S” porozumienie.

3. Obrażanie nauczycieli, np.:

• „nikt nie każe nauczycielom żyć w celibacie”
  • „powinniśmy pracować dla idei”
  • ignorowanie naszego środowiska
  • pokazywanie, że nauczyciela można zastąpić strażakiem, leśnikiem, pracownikiem więziennictwa…

Koleżanki i Koledzy

Nie dajmy się zmanipulować.

Pamiętajmy, że mamy jeszcze atuty w rękach:
– egzaminy ósmoklasisty
– klasyfikują maturzystów
– matury

Nie możemy nic narzucać.
Ale jeśli nie będziemy solidarnie mówić „nie”, to nas rozegrają i znowu będziemy zbędni lub niewidzialni.

Mamy dobrych negocjatorów. Nie pozwólmy, by ktoś, grając nieczysto – kłamiąc, szkalując, rzucając obelgami – spowodował zmianę składu naszych negocjatorów. Okażcie im wsparcie. Oni muszą czuć nasz oddech za plecami. Muszą wiedzieć, że jesteśmy i to w wielkiej sile.

Nie ugniemy się! Nie podpiszemy porozumienia w wersji podpisanej przez „S” i Proksę.
Usiądziemy przy Okrągłym Stole, będziemy rozmawiać o przyszłości polskiej szkoły, ale najpierw czekamy na rozwiązanie spraw płacowych.

Rząd już na pewno wie, że tego strajku nie da się przeczekać.

Nie ulegajmy więc emocjom!

Róbmy swoje!

Bądźmy razem i walczmy o to, co jest dla nas najważniejsze – o godność naszego zawodu.

Jadwiga Aleksandra Rezler
Prezes Okręgu Śląskiego ZNP