18 Dzień strajku

Witam w 18 dniu naszej akcji.

U dołu informacje przesłane przez ZG oraz Prezesa Okręgu.

Dziś w godzinach popołudniowych odbędzie się posiedzenie Zarządu Oddziału podczas , którego będą podejmowane decyzje na podstawie Uchwał Zarządu Głównego. Będą one dotyczyły aktualnej sytuacji oraz dalszych losów strajku.

Jeśli chcielibyście wyrazić swoje opinie, bardzo proszę piszcie.

Z racji prac nad naliczaniem potraceń, proszę o skorzystanie indywidualnie z wniosków  o możliwości potrącenia ratalnego. Pamiętajmy, że maksimum potrąceń ratalnych jest do końca roku, ze względu na rok budżetowy. (W ubiegłym tygodniu Dyrektorzy otrzymali od nas pismo, m.in. z prośbą o taką możliwość).

Na dzisiaj życzę Wszystkim tym, którzy są nadal z nami, abyśmy byli silni w swoich postanowieniach, abyśmy nie poddawali się presji ogółu, byśmy podejmowali decyzje zgodnie ze swoimi przekonaniami. Choć teraz czujecie rozgoryczenie, złość, nie poddawajcie się złym emocjom.

Wartość człowieka liczy się ilością podnoszenia do pionu, nie ilością jego upadków. DLATEGO NIE UPADAJCIE!!!

Szanuję Was i Wasze decyzje. Wy róbcie to samo wobec siebie i innych.

NIE POZWÓLMY SIĘ SKŁÓCIĆ!!!

Dziękuje za to, że jesteście, za wszystkie pozytywne słowa i odruchy. dziękuję tym, którzy wytrwali tydzień i tym, którzy trwają nadal.

A jest nas 69 placówek: 16 przedszkoli, 26 szkół podstawowych, 3 specjalne, 4 zespoły szkolno – przedszkolne, 17 szkół średnich, poradnia, opp, bursa.

JESTEŚCIE WAŻNĄ CZĘŚCIĄ TEGO MIASTA – i nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej.

Jola Jaskółka

Koleżanki i Koledzy

Dziś, w kolejnym dniu strajku wiele naszych Koleżanek i Kolegów kontynuuje w placówkach strajk.

DZIĘKUJĘ za determinację, za wytrwałość, za poświęcenie dla wspólnej sprawy.

23.04. w Warszawie

11.00 demonstracja przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie demonstracja ZNP
               Dziękuję zarówno tym, którzy przyjechali do Warszawy,
                                                               jak i tym, którzy pozostali w placówkach – strajkując.

13.00 –  Prezydium Rady Dialogu Społecznego, część robocza
Stanowisko Reprezentatywnych Partnerów Społecznych ws. Okrągłego Stołu ds. oświaty (23.04.2019)
My, niżej podpisani reprezentatywni partnerzy społeczni – centrale związkowe oraz organizacje pracodawców chcemy uczestniczyć w obradach tzw. Okrągłego Stołu ds. oświaty, jednakże nie w formule zaproponowanej przez Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego. Doprowadzono do sytuacji, w której zamiast poważnej, merytorycznej rozmowy na temat postulatów środowiska nauczycielskiego organizuje się debatę o charakterze stadionowym. Taka formuła dyskusji w żaden sposób nie wpłynie na rozwiązanie problemów oświaty.
Niezbędne jest znaczne podniesienie wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i pozostałych pracowników oświaty. Ta ważna grupa społeczna nie może zarabiać poniżej przeciętnego wynagrodzenia w Polsce i musi odzyskać należny jej prestiż.
W naszej ocenie jedynym wariantem umożliwiającym zażegnanie historycznego kryzysu w oświacie jest przedstawienie przez stronę rządową propozycji korespondującej z postulatami organizacji związkowych współorganizujących strajk nauczycieli. Dopiero w momencie zabezpieczenia środowiska nauczycielskiego w zadowalające i zgodne z europejskimi standardami wynagrodzenia można powrócić do rozmów o koncepcji Okrągłego Stołu ds. Oświaty. Zwracamy szczególną uwagę, że to Rada Dialogu Społecznego jest właściwym miejscem do prowadzenia tego typu dyskusji. Jednocześnie przychylamy się do rekomendacji, które przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, Pani Dorota Gardias przekazała Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Panu Andrzejowi Dudzie w trakcie dyskusji na temat realizacji formuły Okrągłego Stołu ds. Oświaty. Niewątpliwie to właśnie Prezydent RP jako patron Rady Dialogu Społecznego jest właściwą osobą dla organizacji merytorycznej debaty na temat całościowej reformy systemu edukacji.
Dostrzegamy otwartość strony związkowej na dalsze negocjacje i tego samego oczekujemy od przedstawicieli rządu. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na propozycje rozwiązania problemu zaproponowane przez organizacje pracodawców, aby podwyżki dla nauczycieli częściowo sfinansować ze środków pochodzących z Funduszu Pracy na rok 2019. Apelujemy do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, aby wziął odpowiedzialność za przyszłość systemu edukacji i co najważniejsze – spełnił oczekiwania środowiska nauczycieli co do kwestii wynagrodzeń.
Związek Pracodawców Business Centre Club, OPZZ, FZZ, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego”

ok. 15.00 – Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy (który reprezentuje tylko część komitetów strajkowych) wydał oświadczenie o tym, aby nauczyciele klasyfikowali maturzystów – bez porozumienia z ZNP

17 – 21.30 – obrady Prezydium ZG ZNP, podczas którego reprezentowałam Was, Koleżanki i Koledzy oraz  struktury ZNP Okręg Śląskiego i wszystkich strajkujących.

To było bardzo trudne posiedzenie. Dziękuję wszystkim, którzy przesłali mi do poniedziałku wiele informacji, uwag, przemyśleń. Dzięki tym materiałom oraz  wielu prowadzonym z Wami na bieżąco rozmowom, mogłam świadomie podejmować ważne decyzje.
Komunikat po posiedzeniu Prezydium ZG ZNP:
„Odpowiedzialność za los maturzystów w strajkujących w całej Polsce liceach i technikach spada na rząd. Decyzja o klasyfikowaniu należy do rad pedagogicznych.
Trwa akcja strajkowa!
Prezydium ZG ZNP – po przerwie – zbierze się w czwartek, 25.04 o godz. 9.00.
ZNP wyraża podziw dla tych strajkujących, którzy protestują trzeci tydzień!
Jesteśmy razem!”

Dziś od 9.00 wznowienie obrad Prezydium ZG ZNP

Członkowie Prezydium ZG ZNP podejmą ostateczną decyzję co do dalszych losów strajku.

Koleżanki i Koledzy.

Wybaczcie, ale dziś nic więcej nie mogę Wam przekazać, z oczywistych / ważnych względów.

Niezwłocznie poinformuję Was o decyzjach Prezydium ZG ZNP.

Z pozdrowieniami i z wyrazami szacunku

Jadwiga Aleksandra Rezler